aparat usg

Nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej

Ciągle mamy do czynienia z rozwojem każdej dziedziny przemysłu i gospodarki. Medycyna także nie stoi w miejscu i przynosi nowe, kontrowersyjne bądź mniej, rozwiązania. Aparaty ultrasonograficzne istnieją od lat 60. XX wieku. Choć początkowo ich użytkowość wiązano z przemysłem wydobywczym i metalurgicznym, ich pierwsze zastosowaniem była medycyna, a konkretnie diagnostyka płodu.

Jak działa ultrasonografia? Poprzez zastosowanie ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek, wykorzystuje się to zarówno w medycynie jak i weterynarii. Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Charakteryzuje się dużą dokładnością: umożliwia wykrywanie w narządach nawet bardzo małych zmian. Najprościej zasadę działania aparatów USG można wytłumaczyć jako odbijające się od obiektów fale dźwiękowe. Są wytwarzane przez emiter i rozchodzą się po badanym obiekcie, odbija od granicy ośrodka, po czym wraca.

Obecnie aparat USG działa w medycynie na naprawdę dużą skalę. Ma swoje zastosowanie w anestezjologii, gastroenterologii, kardiologii, neonatologii, ginekologii, neurologii, okulistyce i wielu innych.

Zostały przeprowadzone szeregi badań, mających na celu uzyskanie informacji o efektach ubocznych. Choć po części z nich zauważono niepokojące tendencje, dotyczyły one jedynie długotrwałego narażenia na działanie ultradźwięków. Odpowiednio przeprowadzona ultrasonografia jest zupełnie nieszkodliwa. Aparaty ultrasonograficzne są więc świetnym wynalazkiem, który wspomógł rozwój światowej medycyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *