beziki jaja sadzone

Ulubione dania na Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne są jednymi z moich ulubionych świąt. Dla chrześcijan są to ważne święta, bowiem wierzą oni, że w tym czasie nastąpiło ukrzyżowanie i zmartwychwstanie Jezusa. Jednak w tradycji polskiej te święta zakorzeniły się tak mocno, że nawet ludzie niewierzący celebrują pewne tradycje, takie jak zbijanie skorupek jaj, dzielenie się jajkiem, czy nawet święcenie pokarmów.

Każda rodzina ma swoje ulubione dania, którymi zajada się podczas Świąt Wielkiej Nocy. W moim rodzinnym domu zawsze były to polskie potrawy – mieliśmy pierogi, ale także białą kiełbasę czy sałatkę warzywną, tak dobrze znaną w każdym domu. Poza daniami śniadaniowo-obiadowymi były także oczywiście ciasta, dla każdego coś dobrego, bo moja mama bardzo lubi piec i zawsze przygotowuje różne rodzaje słodkości na tę okazję.

Ważną tradycją rodzinną od zawsze było wielkanocne śniadanie. Zasiadaliśmy wtedy wszyscy przy stole i jedliśmy razem uroczysty posiłek, a dzieci dostawały w tym czasie prezenty od „zajączka”. Co roku te chwile są dla mnie bardzo wyjątkowe, bo mogę spędzić czas z całą rodziną, a to niestety rzadko się zdarza odkąd wyprowadziłam się na stałe daleko od domu. Uwielbiałam przywozić dzieciom prezenty, jak i tworzyć z nimi dekoracje wielkanocne przed świętami.

Wspólne malowanie jajek czy robienie kurczaczków i zajączków z papieru było zawsze bardzo radosnym wydarzeniem, które zbliżało nas do siebie i wywoływało ogromne uśmiechy na twarzach dzieci. Obiecałam sobie, że jeśli tylko będę miała kiedyś własną rodzinę i swój nowy rodzinny dom, przekażę nasze tradycje wielkanocne dalej. Uważam je za warte kontynuowania.